شقاق مقعد (فیشر) باعث ایجاد درد در اطراف مقعد می شود. این درد زمان دفع مدفوع شدیدتر می شود.در اغلب افراد، این بیماری در عرض یک تا دو هفته درمان می شود، فیشر پارگی کوچک پوست دور مقعد است. شقاق مقعد هم در کودکان و هم در بین بزرگسالان شایع است.
معمولا یبوست و اسهال طولانی و زور زدن straining زیاد در موقع دفع مدفوع ، زایمان و استفاده طولانی مدت از ملین ها عامل پیدایش فیشر مقعدی یا همان شقاق مقعدی است ،

علائم

اگر چه پارگی شقاق مقعد معمولا کوچک و کمتر از یک سانتی متر است، می تواند بسیار دردناک باشد. علت درد شدید در این ناحیه به دلیل حساسیت زیاد مقعد است. درد در هنگام دفع مدفوع و در حدود یک ساعت پس از دفع مدفوع شدت پیدا می کند. دراغلب مواقع، شقاق مقعد کمی خونریزی دارد و بیمار پس از دفع مدفوع می توانید خونریزی مقعد را مشاهده کنید. رنگ این خون معمولا قرمز روشن است و مقدار کمی خون در دستمال توالت قابل مشاهده است.

یبوست احتمال ابتلا به شقاق مقعد را افزایش می دهد.

تشخیص

پزشک با توجه به علائم شما و با معاینه پوست دور مقعد شما شقاق مقعد را تشخیص می دهد.

درمان

حمام آب گرم تسکین دهنده است و باعث شل شدن مقعد و در نتیجه کاهش درد می شود.

در اغلب افراد شقاق مقعد بین یک تا دو هفته بهبود پیدا می کند.
درمان های فیشر
درمان با کرمها وانواع روشهای داروئی در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد
درمان با بوتاکس در عضله اسفنکتر داخلی مقعد که بطور کاملاً سرپائی انجام می گیرد، باعث رفع اسپاسم (اسپاسم اسفنکتر داخلی اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق میباشد) و بهبود خونرسانی و ترمیم زخم فیشر به صورت کامل است و بهبودی در ایتن عمل صددرصد است .
در روش جراحی بخشی از عضله اسفنکتر داخلی مقعد بایستی بریده شود ( اسفنکتروتومی ) که همین مسئله خود باعث 50-10% عوارضی همچون بی اختیاری گاز و مدفوع خواهد شد
عمل شقاق و مراقبت های بعد از عمل
رژیم پرفیبر
آنتی بیوتیک
استفاده از ملین در صورت لزوم
مسکن
پیاده روی و استحمام و نیز رانندگی بلامانع است
انجام جراحي در بعضي افراد باعث بي اختياري مختصري در دفع گاز مي شود
تا دوهفته در بعضی افراد خون ریزی وجود دارد
بعضي افراد پس از عمل احتباس ادرار پيدا مي كنند كه پس از 24 ساعت رفع مي شود.

در صورتی که نیاز به یک مرکز تخصصی مناسب جهت درمان اختلالات مقعد همچون درد، سوزش و خونریزی هنگام اجابت مزاج دارید توصیه ما کلینیک لیزر شفا می باشد که بیش از 15 سال فقط در زمینه بیماری های مقعدی بصورت تخصصی فعالیت می نمایند.

جهت مشاهده سایت کلینیک لیزر شفا اینجا کلیک نمائید.