سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا، اندام کوچکی واقع در قسمت پایین کبد میباشد. کیسه صفرا با ذخیره صفرا و ترشح آن درون روده کوچک هنگام ورود غذا به فرایند هضم و گوارش کمک می‌کند. صفرا مایعی تولید شده در کبد و تشکیل شده از چند ماده مانند کلسترول، بیلی‌روبین (مواد رنگدانه‌ای صفرا) و نمک‌های صفراوی میباشد. سنگ کیسه صفرا تکه مواد جامدی می باشد که در کیسه صفرا تشکیل می‌شود. دلیل شکل‌گیری این سنگ‌ها آن میباشد که کلسترول و رنگدانه‌های صفرا گاهی اوقات با پیوستن به یکدیگر ذره‌های سختی را تشکیل می‌دهند.

پراکندگی و برخی علل

پراکندگی و برخی علل
سنگ کیسه صفرا در این افراد بیشتر دیده می‌شود :

  • افراد چاق
  • دیابت یا سیروز
  • کاهش وزن سریع
  • رژیم غذایی پرچرب و کم فیبر
  • سابقه خانوادگی بیماری کیسه صفرا.
  • خانم‌های میانسال (۵۰–۴۰ ساله)، کسانی که قرص‌های ضد حاملگی و استروژن استفاده می کنند.

تشخیص سنگ صفرا

تشخیص سنگ کیسه صفرا
سونوگرافی و کولانژیوگرافی آندوسکوپی پس رونده (ERCP) گاه در تشخیص مفید است

عوامل مستعد کننده ي ايجاد سنگ هاي صفراوي کلسترولي عبارت است از

عوامل تشدید کننده سنگ کیسه صفرا
1- افزايش سن
2- بيماري هاي روده ي کوچک و يا برداشتن آن در طي عمل جراحي
3- هورمون هاي جنسي زنانه : هورمون استروژن، داروهاي حاوي استروژن و قرص هاي ضدبارداري خوراکي به عنوان عوامل مستعد کننده شناخته شده اند.
4- کاهش وزن سريع
5- چاقي، که باعث افزايش ترشح کلسترول در صفرا مي شود.
6- کاهش تحريک کيسه ي صفرا به دنبال تغذيه وريدي طولاني مدت، روزه گرفتن، بارداري و …
7- درمان با کلوفيبرات
8- کاهش ترشح اسيد صفراوي به دنبال سيروز صفراوي اوليه
9- رژيم غذايي پرچرب
10- آسيب طناب نخاعي

همچنين ديده شده است که، داشتن یبوست ، مصرف رژيم غذايي پر چرب،مصرف بيش از اندازه تخم مرغ، و فقدان ورزش و فعايت بدني نيز در ايجاد رسوب صفراوي موثر است.

جهت مطالعه مطلب درمان یبوست کلیک کنید

عوامل موثر در ايجاد سنگ هاي رنگدانه اي عبارت اند از

1- سن بالا
2- سيروز الکلي
3- ژنيتک
4- عفونت مزمن سيستم صفراوي يا عفونت انگلي

درمان سنگ صفرا

درمان سنگ کیسه صفرا
اگر علامتی نداشته باشید، نیازی هم به درمان ندارید.

اگر سنگ صفرا برای نخستین بار سبب بروز درد خفیفی در شما شود، پزشک داروی مسکن برای شما می نویسد تا ببیند درد شما برطرف می شود یا نه و شاید دوباره درد در شما بروز نکند. معمولا مشکلی هم طی این مدت ایجاد نمی شود.

اما اگر درد شما بد و یا شدید بود و یا مجددا دچار درد گشتید، شاید نیاز به درآوردن کیسه صفرا با عمل جراحی داشته باشید. بروز درد برای بار دوم نشان می دهد، به احتمال زیاد بعدها دچار دردهای بیشتری خواهید شد.

لاپاراسکوپی کیسه صفرا

بیشتر اشخاص مبتلا به سنگ صفرا، کیسه صفرای خود را در می آورند و معمولا این عمل جراحی به خوبی انجام می شود.

پزشکان بیشتر از روش لاپاروسکوپی برای درآوردن کیسه صفرا استفاده می کنند. در این روش جراح یک برش کوچک در ناحیه شکم ایجاد می کند و کیسه صفرا را از آنجا بیرون می آورد. به احتمال زیاد طی یک یا دو هفته بعد از این عمل می توانید سر کار برگردید و یا زندگی روزمره خود را از سر بگیرید، اما در بعضی اشخاص مدت بهبودی طولانی تر است.

گاهی اوقات پزشک از روش جراحی باز برای بیرون آوردن کیسه صفرا استفاده می کند و برش بزرگ تری را روی شکم می زند. در این حالت مدت زمان بیشتری طول می کشد تا فرد بعد از عمل، به روال عادی زندگی خود برگردد.

این درحالیست که یکی از برترین پزشکان در زمینه لاپاراسکوپی کیسه صفرا دکتر علی ستایش می باشد که در این زمینه سابقه ای بسیار طولانی دارند که سبب بهبودی بیماری با کمترین عارضه می گردد.

درآوردن کیسه صفرا ضرری ندارد؟

خیر، بدن شما بدون کیسه صفرا هم می تواند به خوبی کار کند.

بعد از درآوردن کیسه صفرا، صفرای تولید شده توسط کبد به طور مستقیم از کبد به داخل روده کوچک می ریزد، البته تغییرات کوچکی در چگونگی هضم غذاها رخ می دهد، اما شما احتمالا متوجه آن ها نخواهید شد.