سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری رایج بوده که در روده بزرگ رخ می دهد. سندرم روده تحریک پذیر علایمی همچون درد و گرفتگی شکم، نفخ شکم، اسهال و یبوست دارد. بااینکه این بیماری مشکلات آزاردهنده برای شخص ایجاد مینماید، اما آسیبی دائمی به روده بزرگ (colon) نمی رساند.
بشتر اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر با یادگیری متد های کنترل آن بهبود یافته و بیماری زیادآزارشان نمی دهد، این بیماری خیلی بندرت ممکن است سبب از کار افتادگی شود.
خوشبختانه برخلاف بیشتر بیماری های جدی روده‌ای مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و سندرم روده ملتهب، این بیماری سبب التهاب، تغییر در لایه های روده و یا سندرم روده تحریک پذیر زیاد شدن خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) نمی شود. در اکثر موارد با مدیریت رژیم غذایی، سبک زندگی و استرس می شود، سندرم روده تحریک پذیر را کنترل و درمان نمود.

علایم سندرم روده تحریک پذیر

نشانه ها و علایم سندرم روده تحریک پذیر، بین اشخاص گوناگون متفاوت بوده و برخی علایم آن با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود معمول ترین این علایم شامل
احساس اینکه همه مدفوع خالی نشده است
نفخ و باد شکم
اسهال یا یبوست و یا هر دو آنها
درد در ناحیه پایین شکم
احساس نیاز سریع به مدفوع صبح ها و یا بعد از غذا
وجود بلغم و مخاط در مدفوع
تسکین درد بعد از اجابت مزاج
بالای 60 درصد اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، دچار مشکلات روانی و ذهنی همچون افسردگی، اضطراب هم می شوند. برخی از اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر میزان کمی سروتونین در بدن خود دارند.
سندرم روده تحریک پذیر بر جذب مواد مغذی بوسیله ی بدن تاثیر می گذارد، بهمین دلیل شاید افراد مبتلا به این بیماری همه مواد مغذی لازم بدنشان را دریافت ننمایند.
برای بیشتر افراد سندرم روده تحریک پذیر بیماری ای مزمن بوده ولی گاهی اوقات علایم آن شدید تر و یا ضعیف تر می شود. از آنجاییکه علایم این سندرم با سایر بیماری های خطرنام مشترک میباشد، مراجعه به پزشک برای مشخص کردن نوع بیماری ضروری است.

استرس و سندرم روده تحریک پذیر

استرسهای عاطفی سبب بروز سندرم روده تحریک پذیر نمی شود. اما در شخصی که سندرم روده تحریک پذیر دارد استرس می تواند نشانه ها را آغاز کند. در واقع روده می تواند به تمام چیزها مانند غذا، ورزش و هورمونها واکنش زیاده از حد نشان دهد.
غذاهایی که نشانه های سندرم روده تحریک پذیررا ایجاد میکنند شامل محصولات لبنی، شوکولات، الکل، کافئین، نوشابه های کربناتی و غذاهای چرب است.
زنانی که سندرم روده تحریک پذیر دارند علائمشان در طی دوره قاعدگی بیشتر می شود.

درمان

IBS درمان ندارد اما می توانید کارهایی انجام دهید که نشانه ها را برطرف نمایید درمان می تواند شامل موارد زیر باشد
تغییر رژیم غذایی
رهایی از استرس
دارو
در بيماراني که يبوست شکايت غالب است ، مصرف غذاهاي پرفيبر با داروهاي افزاينده حجم مدفوع مثل سبوس يا پسيليوم مي تواند مفيد باشد اما در بعضي بيماران اين داروها باعث افزايش نفخ و اتساع شکم مي شوند .
در بيماراني که اسهال ،‌ شکايت غالب است مصرف اندک داروهاي ضداسهال مثل ديفنوکسيلات يا لوپراميد مي تواند مفيد باشد اما درمان با اين داروها بايد به عنوان يک درمان موقت تلقي شود و رژيم غذايي جايگزين آن شود .
داروهاي آنتي کلي نرژيک مي توانند نشانه هايي چون درد را به طور موقت برطرف کنند . بهترين اثر آنها زماني ظاهر مي شود که قبل از درد قابل پيش بيني ( مثلاً دردي که به دنبال غذاخوردن ايجاد مي شود ) مصرف شوند . دي سيکلومين و هيوسين از اين دسته هستند .
ممکن است مجبور باشید ترکیبی از کارها را انجام دهید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است.
تغییر رژیم غذایی
بعضی غذاها IBS را بدتر می کنند.
غذاهای چرب مانند سرخ کردنی ها
کافئین (در قهوه و بعضی نوشیدنی ها یافت می شود)
شکلات
الکل
محصولات لبنی مانند پنیر یا بستنی
نوشیدنی های کربنات دار مانند سودا
اگر غذاهای خاصی علائم را باعث می گردند، باید مصرف آنها را متوقف کنید یا کمتر مصرف کنید.