درمان واریس

واریس چیست؟

به گشاد شدن سیاهرگ‌ها واریس گفته می‌شود. در این بیماری سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، متورم و پرپیچ‌وخم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند.

یکی از شایعترین بیماری عروقی در انسان است که حدود 10 الی 20 درصد جمعیت را مبتلا می‌کند واریس می باشد. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن 40 تا 45 سال مشاهده شده.
گاهی بیماری واریس با تلانژیكتازى اشتباه گرفته می شود. پس باید توجه داشت که رگ های قابل مشاهده روی سطح پوست به دو صورت دیده مى شوند:

وریدهاى واریسى: وریدهاى واریسى بزرگ تر بوده و به صورت برجستگی پرپیچ و خم در زیر سطح پوست دیده مى شوند. گاهی ممکن است فرد با التهاب ورید ها درد به همراه داشته باشد.

وریدهاى تارعنكبوتى(تلانژیكتازى): وریدهاى تارعنكبوتى، كوچك تر می باشند و شبیه تار عنكبوت به نظر مى رسند و رنگ آنها آبى یا قرمز است. این وریدها به سطح پوست نزدیك بوده و درد و تورم ندارند.

درمان‌های غیر جراحی واریس پا و خوددرمانی

برای جلوگیری از ابتلا به واریس پا، سعی کنید تا حد امکان از ایستادن روی پا خود داری کنید، استراحت و ورزش های متناسب برای پا، برای  جلوگیری و درمان واریس پا موثر می باشد.

بیمار باید سعی کند تا در مرحله ی اول مدت زمان طولانی روی پاهایش نایستد.تمرینات ورزشی و استراحت دادن به پا از عواملی است که می‌تواند در طول پروسه درمان موثر باشد. در صورت داشتن اضافه وزن و چاقی، کاهش وزن یکی از روش هایی است که می تواند موثر باشد.

استفاده از جوراب های مخصوص واریس که باعث اصلاح گردش خون می شود میتواند سبب بهبود سیاهرگ های واریسی شود.

البته برای کسانی که دچار مشکلاتی مانند (بیماری های عروق محیطی) هستند، این جوراب ها توصیه نمی شود. پس در ابتدا باید یک مشاور عروقی شما را ارزیابی کند و در صورت نیاز از جوراب های مخصوص واریس استفاده کنید. در بسیاری از بیماران این روش به صورت بلند مدت استفاده می شود، زیرا آنها تمایل و یا امکان انجام عمل جراحی واریس پا را ندارند و یا ممکن است دچار مشکل در سیاهرگ های عمقی و سطحی خود باشند.

درمان واریس با لیزر

لیزر واریس پا درمانی ساده برای واریس های کوچک و توسعه نیافته

جهت از بین بردن وریدهای کوچک از لیزر استفاده می شود. این لیزر بسیار قوی است و بر روی رگ های واریسی می تابد و باعث محو شدن آنها می شود.

این شیوه روشی کم تهاجمی است که قادر است رگ های متاثر از واریس را بهبود بخشد. در این شیوه که در آن از پرتو لیزر استفاده می گردد به این صورت عمل می کند که، این پرتو های متمرکز به سمت بافت هدف با دقت کامل رها می گردانند، بنابراین بافت های مجاور متاثر از این جراحی نخواهند بود. لیزر درمانی دورن عروقی روشی است سریع ، موثر و کارامد و بدون خطر که استاندارد های زیبایی را به طور کامل فراهم نموده و بر کیفیت زندگی نیز تاثیر به سزایی دارد. می توان گفت اکثریت بیماران مبتلا به واریس قادرند از این شیوه ی جراحی بهره جویند. قشر محدودی از بیماران مثل افرادی که پس از جراحی لیزر واریس بیماری آن ها مجددا عود کرده شرایط لازم برای به کار بردن این جراحی را ندارند. برای این دسته از بیماران شیوه اسکلوتراپی با استفاده از فوم به منظوردرمان بیماری واریس توصیه می گردد.