آبسه مقعد چیست؟

آبسه مقعدی به دلیل وجود چرک به وجود می آید، در این مورد بیمار علاوه بر درد احساس تب ، بدن درد ، بی اشتهایی و بدی حال عمومی می کند. اکثر افراد به اشتباه فکر می کنند که دچار سرما خوردگی شده اند و اشتباهاً به پزشک عمومی مراجعه می کنند و پزشک عمومی هم به دلیل اینکه بیمار اطلاعات لازم را ارائه نمی دهد و یا به درستی معاینه نمی کند، عملاً درمان سرما خوردگی را تجویز می نمایند.در صورتی است پروسه بیماری در حال اتفاق افتادن می باشد. پس توجه داشته باشید که اگر در ناحیه مقعد احساس درد همراه با احساس تب و کرختی و کوفتگی بدن دارید، ممکن است در معرض آبسه مقدی باشید.

درمان آبسه مقعد

این بیماری معمولا در 50% موارد منجر به بیماری دیگری نیز می گردد زیرا آبسه مقعد علت بعدی یعنی بیماری فیستول اطراف معقد می باشد. اگر آبسه درمان نشود این احتمال وجود دارد که باعث پخش شدن عفونت در کل بدن شود. بیماری آبسه پرآنال یا به زبان عامیانه دومل یا کورک داخل معقد می باشد.

درمان دارویی آبسه مقعدی

درمان دارویی آبسه مقعد

با دارو نمی توان آبسه را به طور کامل درمان کرد اما اگر آبسه عفونی شده باشد، پزشک معمولا با تجویز آنتی بیوتیک هایی مثل سیپروفلوکساسین، مترونیدازول و آمپی سیلین، عفونت را درمان می کند.

درمان آبسه مقعدی با جراحی سرپایی

درمان سرپایی آبسه مقعد

در صورتی که آبسه درد زیادی را برای بیمار ایجاد کرده است و خود به خودی  تخلیه نشود، پزشک معمولا با تزریق دارو های بیحسی موضعی در اطراف آبسه آن را بی حس می کند، سپس با استفاده از تیغ جراحی و برش زدن، مسیری برای خروج محتویات آبسه باز می کند، پس از تخلیه آبسه، علائم درد آبسه به طور موقت کاهش می یابد. بیمار پس از جراحی می تواند به خانه برود.

درمان آبسه مقعدی با جراحی لیزر

جراحی آبسه مقعدی در اکثر موارد تنها راه چاره برای رهایی از این عارضه دردناک است اما راحت ترین راه برای درمان آبسه، درمان با لیزر است.

علائم بیماری آبسه پری آنال بر روی مقعد

علائم آبسه مقعد

در برخی موارد آبسه در بیرون معقد به صورت برجستگی بزرگ می باشد که کاملاً مشخص است ولی بعضی از اوقات به هیچ وجه مشخص نبوده و بایستی با یک معاینه داخل معقد توده لمس می شود که فوق العاده دردناک و گرم می باشد. در صورتی که چرک تشدید شود دیگر عقب گرد نداشته و باید تخلیه شود و یا انقدر می ماند که خود دومل می ترکد که مریض بسیار بسیار بد حال می شود و یا به روش جراحی درمان می شود.